دپارتمان دانشجویی روس لگالایف” با سالها تجربه در امور دانشجویی در خدمت شما دانشجویان عزیز مشتاق به تحصیل در روسیه می باشد. مشاورین ما با توجه به آشنایی کامل و همکاری با موسسات متعدد معتبر علمی در سراسر کشور فدراسیون روسیه می توانند شما را در امر انتخاب و دریافت پذیرش از دانشگاه معتبر در رشته مورد نظر، راهنمایی کنند.
2019-2020
اردوی دانشجویی
دانشجویان دوره پادفک دانشگاه ملی سن پترزبورگ
مهر ماه ۱۳۹۶
روس لگالایف
ضیافت ناهار
دانشجویان دوره زبان روسی، ۲۰۱۷-۲۰۱۸
به میزبانی
مجموعه روس لگالایف
Image is not available

مجموعه حقوقی روس لگالایف

به عنوان اولین و تنها شرکت حقوقی

ایرانی - روسی

در شهر سن پترزبورگ

فدراسیون روسیه

مشغول به فعالیت می باشد

روسیه

لهستان

79052703040+
48739528035+
Image is not available
Slider

دوستان باید توجه داشته باشند که علارقم اینکه اکثر دانشگاه های کشور فدراسیون روسیه از اعتبار جهانی برخوردار هستند، اما در کنار موسسات معتبر، مراکزی نیز وجود دارند که از لحاظ علمی نه تنها در سطح دنیا، بلکه در داخل روسیه نیز به عنوان مراکز خوش نام و معتبر شناخته شده نیستند. لذا خواهشمند است قبل از اخذ پذیرش، از معتبر بودن دانشگاه مطمئن شوید.

Image is not available
رتبه ۹۵
رتبه ۲۴۰
رتبه ۲۵۰
جایگاه دانشگاه های معتبر روسیه طبق رنکینگ QS در سال ۲۰۱۸
Image is not available
Image is not available
روس لگالایف همراهی مطمئن جهت مهاجرت تحصیلی به فدراسیون روسیه
Arrow
Arrow
Slider

جهت کسب اطمینان از معتبر بودن دانشگاه ها غیر پزشکی می توانید به وبسایت رسمی وزارت علوم ، و برای رشته های پزشکی به این آدرس مراجعه نموده و یا اینکه با تماس با مشاورین دپارتمان دانشجویی “روس لگالایف” دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

متاسفانه همه ساله شاهد آن هستیم که بعضی مراکزی، صرفا به فکر منافع شخصی خود بوده و با معرفی دانشگاه های نا معتبر، باعث اتلاف وقت و سرمایه عزیزان می شوند. گروه “روس لگالایف” بر این باور است که راز دوام موفقیت در هر کسب و کاری صداقت و وجدان کاری می باشد. به همین منظور تمام دانشگاه هایی که از طرف مشاورین ما پیشنهاد می شوند، مورد تایید مراکز ذیصلاح ایران (وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) می باشند.

دپارتمان دانشجویی “روس لگالایف” در دو بخش پزشکی و غیر پزشکی جهت اخذ پذیرش به صورت آزاد و بورس در خدمت شما متقاضیان عزیز می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ میلادی

.

Image is not available
دانشگاه دولتی لومونسف مسکو

دانشگاه لومونوسف (Lomonosov Moscow State University)یکی ازقدیمی ترین ،زیباترین وبزرگترین دانشگاه های روسیه می باشد که به نام یکی ازدانشمندان برجسته این کشور(میخائیل لومونسوف)نامگذاری شده است.

Image is not available
دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

شهر نووسیبیرسک در قسمت آسیایی فدراسیون روسیه قرار دارد این شهر نزدیک به کشورهای قزاقستان,چین و مغولستان واقع شده است و سومین شهر پرجمعیت روسیه با جمعیتی بالغ بر 1,473,754 نفر از پس از مسکو و سن پترزبورگ میباشد .

Image is not available
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ
پاولوف

دانشگاه دولتی علوم پزشکی سن پترزبورگ پاولوف St Petersburg I.P. یکی از دانشکده ها پزشکی پیشرو در روسیه است. 110 سال پیش در سال 1897 به عنوان موسسه پزشکی برای اولین بار در روسیه برای زنان تاسیس شد. بیش از 60 سال این دانشگاه در سراسر جهان به عنوان نخست لنینگراد I.P. شناخته شده بود.

Slider
Image is not available
دانشگاه پزشکی - دندان پزشکی
اودوکیموف (سماشکو)

اين دانشگاه در سال ۱۹۲۲ تاسيس شد و يکی از دانشگاه های پيشرو در زمينه دندان پزشکی می باشد.دانشکده دانشجويان خارجی اين دانشکده در سال ۱۹۵۰ تاسيس شد. از زمان تاسيس اين دانشکده بيش از ۳۰۰۰ دانشجو از کشورهای مختلف ازجمله ايران تربيت کرده است.

Image is not available
انستیتو ریز جراحی چشم فیودوروف

مرکز چشم پزشکی فیودوروف که در سال 1988 توسط Svyatoslav N. Fyodorov تاسیس شده یکی از مراکز پیشرو در زمینه چشم پزشکی روسیه و اروپا میباشد. این مرکز با 11 شعبه وابسته به آن در سر تا سر روسیه فعالیت میکنند.

Image is not available
دانشگاه پزشکی دولتی سچینوف

اولین دانشگاه پزشکی دولتی مسکو (سچینوف که به اشتاه سچینوا هم گفته می شود)

آکادمي پزشکي سچينوف يکي از قديمي ترين دانشگاههاي روسيه محسوب مي شود .تاسيس اين دانشگاه به سال ۱۷۵۵ باز مي گردد.

Slider

200px-Coat_of_Arms_of_the_Russian_Federation_2.svg تحصیل در روسیه

کشور روسیه واقع در شمال اوراسیا و پهناورترین کشور جهان می باشد و از نظر جمعیتی نهمین کشور پرجمعت در جهان است. روسیه از جمله کشورهایی است که از نظر علمی بسیار پیشرفته و مدرن می باشد و مدارک علمی آن در سراسر دنیا معتبر می باشد. از جمله رشته های تحصیلی که در این کشور بسیار حائز اهمیت و پرطرفدار می باشد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می باشد. انتخاب روسیه به عنوان کشوری جهت تحصیل پزشکی با هزینه مقرون به صرفه و ارزان منطقی به نظر می رسد. دانشگاه پزشکی سچنوا مسکو و ملی سنت پترزبورگ و نووسیبیرسک از بهترین انتخاب ها جهت تحصیل رشته های پزشکی در روسیه می باشند. و معمولاً دانشجویان ایرانی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه ، این دانشگاه ها را انتخاب می کنند.

.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

روسیه از نظر علمی پیشرفت های چشمگیری در تمامی رشته های تحصیلی به خصوص در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی داشته و مدارک تحصیلی آن ها از اعتباری بین المللی برخوردارند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های روسیه با امکانات و کیفیتی بسیار بالا و با هزینه هایی کم در اختیار دانشجویان قرار می گیرد؛ از این رو همه ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل در این رشته ها کشور روسیه مهاجرت می کنند. راه های مهاجرت به روسیه و اخذ اقامت این کشور علاوه بر تحصیل راهکارهای دیگری مثل کار در روسیه و یا سرمایه گذاری نیز دارد که برای بسیاری بهترین کار استفاده از روش تحصیلی می باشد.

.

تحصیل پزشکی در روسیه یکی از محبوب ترین و البته مقرون به صرفه ترین انتخاب برای دانشجویان بین المللی از اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکا و استرالیا می باشد. شهریه تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به دیگر کشورها بسیار کمتر است و استانداردهای آموزشی در سطحی بسیار عالی می باشد از این رو دانشگاه های پزشکی روسیه برای دانشجویان بین المللی بسیار قابل توجه است  و باعث به وجود آمدن رقابت بین سایر دانشگاه های پزشکی بین المللی شده است.

شایان ذکر است، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی روسیه نیز برای اکثر رشته ها و در دانشگاه های خوب وجود دارد ولی معمولاً سالانه این بورسیه شامل رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی نمی شوند. بعضاً افراد بورسیه تحصیلی را جایگزین تحصیل رایگان در روسیه تلقی می کنند. همچنین این که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه برای اکثر رشته ها نیز وجود دارد.

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می بایست حتما به زبان روسی تسلط داشته باشند زیرا اغلب دروس در دانشگاه های روسیه به زبان روسی ارائه می شود؛ البته برای آن دسته از دانشجویانی که با زبان روسی آشنایی ندارند جای نگرانی نیست زیرا دانشگاه های روسیه برای آن دسته از دانشجویان خارجی که با زبان روسی آشنایی ندارند کلاس های آموزشی زبان روسی برگذار می کند که دوره ی پادفک یا پاتفک نامیده می شود. البته بنا به درخواست دانشجویان در رشته های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه جهت ارائه دروس به زبان انگلیسی، اغلب دانشگاه های روسیه دروس این رشته ها را به زبان انگلیسی نیز ارائه می کنند.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا تایید شده می باشد. کتاب ها و مقالات منتشر شده در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه به ده ها زبان ترجمه شده اند و در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده اند. تحصیل پزشکی در روسیه حدود 6 سال به طول می انجامد و تحصیل دندانپزشکی در روسیه حدود 5 سال به صورت تمام وقت به طول می انجامد. البته این زمان با توجه به تلاش و پشتکار دانشجویان متغیر است.

آن دسته از متقاضیان تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی که مدرک زبان آیلتس یا تافل ندارند میبایست جهت پذیرش در دانشگاه مورد نظر ابتدا در مصاحبه به زبان انگلیسی شرکت نمایند اما آن دسته از متقاضیانی که مدرک زبان دارند دیگر نیازی به انجام مصاحبه ندارند و تنها با ارائه مدرک زبان می توانند پذیرش دانشگاه را اخذ نمایند. متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه که مدرک زبان ندارند می توانند با مراجعه به موسسات حقوقی معتبر و یا موسسات اعزام دانشجو به روسیه نسبت به اخذ پذیرش خود اقدام کنند.

1
Image is not available
مجموعه روس لگالایف اولین و تنها موسسه رسمی و قانونی
در شهر سن پترزبورگ روسیه
1
Image is not available
79052703040+
48739528035+
مشاورین شرکت روس لگالایف در ساعات اداری
آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشند
شماره تماس روسیه
شماره تماس لهستان
شماره تماس ایران
1
جهت کسب اطلاعات از آخرین اخبار می توانید
در کانال تلگرامی روس لگالایف عضو شوید
Image is not available
Image is not available
به ما ایمیل بزنید

در کانال تلگرامی ما عضو شوید

Image is not available
Image is not available
Arrow
Arrow
Shadow
Slider

مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی روسیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه عبارتند از:

آخرین مدرک تحصیلی

ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی

کپی و اصل پاسپورت

کپی و اصل شناسنامه

گواهی پزشکی

12 قطعه عکس 4*3 شامل 6 قطعه عکس رنگی و 6 قطعه عکس سیاه و سفید. تمامی عکس ها باید مات باشند.

لازم به ذکر است که تمامی مدارک  میبایست همراه با ترجمه رسمی و تایید شده از سوی وزارت امور خارجه و دادگستری باشد و کپی مدارک نیز میبایست تایید شده از سوی قوه قضاییه باشد.


روند پذیرش دانشجو

پس از انجام مشاوره های مربوطه و اخذ تصمیم نهایی برای اقدام به مهاجرت تحصیلی ( پذیرش تحصیلی) موسسه بین المللی حقوقی “روس لگالایف” دو نسخه قرارداد فی مابین دانشجو و موسسه را ارسال می کند. در برخی موارد قرارداد فی مابین دانشجو و دانشگاه مربوطه نیز ارسال می گردد. دانشجو با پر کردن قرارداد و امضای آن رسما آمادگی خود جهت مهاجرت را اعلام می دارد.

همکاران ما در بخش اخذ پذیرش، پس از دریافت فرم قرارداد امضا شده توسط شما، اقدام به اخذ دعوتنامه از دانشگاه مربوطه می نمایند و پس از اخذ دعوتنامه با شما تماس می گیرند تا در بقیه مراحل، شامل اخذ ویزا ، بیمه بلیط و … شما را یاری نمایند.


شما می توانید نمونه قراردها را در در این قسمت مشاهده نمایید.


ancetcontract

تماس با ما 

 پاسخ به سوالات متداول 204109714

پروسه اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های روسیه چگونه است؟

در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارید، پس از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد، ترجمه رسمی مدارک خود به زبان روسی را برای ما ارسال می‌نمایید.
مدارک مورد نیاز:
یک) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات
دو) آخرین مدرک دانشگاهی همراه با ریز نمرات (در صورت وجود)
سه) صفحه مشخصات پاسپورت
چهار) صفحه مشخصات شناسنامه
بعد از سپری شدن یک پروسه ۴۵ تا ۶۰ روزه، دانشگاه برای شما دعوتنامه صادر می‌کند.
در مرحله بعدی، با مراجعه به دفتر تهران، با مراجعه به کنسولگری روسیه در ایران، بر اساس دعوتنامه دانشگاه، ویزای تحصیلی روسیه برای شما صادر می‌شود.
در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، علاوه بر مدارک بالا، مدرک تسلط به زبان انگلیسی هم مورد نیاز است.

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک در واقع دوره زبان آموزی است که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند، ملزم به گذراندن آن هستند.
دوره پادفک معمولا شامل دو ترم تحصیلی است (از ۱۰ شهریور تا ۱۰ تیرماه سال بعد).
در این دوره زبان روسی و مقدمات چند درس تخصصی مربوط به هر رشته به منظور آشنایی با لغات تخصصی آن رشته آموزش داده می‌شود.
به عنوان مثال، اگر شما متقاضی رشته های پزشکی باشید، در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی، با مقدمات دروس زیست ،شیمی و فیزیک هم آشنا می‌شوید.

اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه چقدر زمان میبرد؟

حدود ۲ ماه از زمان ارسال ترجمه مدارک مورد نیاز.

حدود هزینه کلی شهریه دانشگاههای روسیه چقدر است؟

به طور کلی؛
رشته های مهندسی: سالانه بین ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار
رشته های پزشکی: سالانه بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار
لازم به ذکر است که این هزینه شامل هزینه خوابگاه و زندگی نمی‌شود.

هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی چقدر است؟

به طور کلی؛
هزینه خوابگاه: ماهیانه بین ۵۰ تا ۲۵۰ دلار
هزینه رفت و آمد: ماهیانه حدود ۱۰ دلار (با استفاده از کارت دانشجویی)
هزینه خورد و خوراک: ماهیانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار

آیا تحصیل در روسیه دارای محدوده سنی است؟ (از چه سنی تا چه سنی؟)

از ۱۷ سال به بالا.
از آن‌جا که مبنای آموزش عالی در روسیه بر این است که هر کس در هر سنی از حق آموزش عالی برخوردار است، سقف سنی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد.

آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه، ارائه گواهی تمکن مالی یا سپرده مبلغ در حساب بانکی لازم است؟

به هیچ عنوان.

هزینه اجاره خوابگاه چقدر است؟

هزینه خوابگاه در روسیه از ۵۰ دلار برای هر نفر شروع می‌شود و در بهترین خوابگاه‌های دانشجویی به سقف ۲۵۰ دلار در ماه می‌رسد.

هزینه اجاره آپارتمان در مسکو چقدر است؟

هزینه اجاره یک آپارتمان دانشجویی در مسکو از ۳۵۰ دلار در مسکو شروع می‌شود و بسته به منطقه و فاصله تا نزدیکترین ایستگاه مترو، این مبلغ افزایش می‌یابد.

آیا روسیه کشور امنی است؟

با مرور اخبار ۱۰ سال اخیر، شکی نیست که روسیه کشور بسیار امنی برای خارجیان محسوب می‌گردد.
به همان اندازه که تروریست بودن ایرانی‌ها دروغ است، وجود باندهای مافیایی و خطرناک در روسیه، دور از واقعیت است.

آیا روس‌ها نژاد پرستند و خارجی‌ها را اذیت می‌کنند؟

به هیچ عنوان.

آیا روس‌ها به ایرانی‌ها احترام می‌گذارند؟

اکثرا روس‌ها ایران را نمی‌شناسند. در نتیجه احترام یا عدم احترام به ایرانیان معنای خاصی پیدا نمی‌کند.

بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه کی است؟

از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیر ماه.

آیا غیر از مهر ماه، از بهمن ماه (ترم دوم) هم میتوان وارد دانشگاه شد؟

پذیرش برای بهمن ماه تنها برای دوره پادفک و آن هم در بعضی از دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

آیا تحصیل در روسیه فقط به زبان روسی است؟

تحصیل در روسیه عمدتا به زبان روسی است، اما تحصیل در بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی به زبان انگلیسی هم میسر است.

یا دانشگاه‌های روسیه کنکور ورودی دارند؟

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، ملزم به گذراندن امتحان ورودی هستید.
اما این امتحان به هیچ عنوان قابل مقایسه با کنکور و امتحان‌های جامع مشابه نیست.
این امتحان ورودی بیشتر به منظور ارزیابی اطلاعات عمومی از دروس پایه در رشته مد سئوال متقاضی برای تحصیل می‌باشد.

آیا بعد از اخذ ویزای تحصیلی، اعضای خانواده هم می‌توانند ویزای روسیه بگیرند؟

در صورت موافقت دانشگاه، همسر و فرزند دانشجو هم می‌توانند ویزای همراه بگیرند.
دیگر اعضای خانواده، مانند پدر و مادر و خواهر و برادر و… نمی‌توانند از ویزای همراه دانشجو استفاده کنند و فقط می‌توانند دیگر انواع ویزا، مانند ویزای توریستی و تجاری و… بگیرند.

نحوه انتقال پول به روسیه چگونه است؟

از طریق شعبه بانک ملی در مسکو (میربیزنس بانک) و یا از طریق صرافی‌ها.

آیا می‌توان همزمان با تحصیل، برای کسب درآمد، کار کرد؟

کار کردن برای دانشجویان در روسیه، فقط در زمینه رشته تحصیلی، آن هم با کسب جواز کار دانشجویی مقدور است.
به عبارت دیگر، کار کردن با ویزای دانشجویی، عملا ممنوع است. اما دولت روسیه در این مورد سختگیری خاصی ندارد و دانشجویان در هنگام فراغت از تحصیل (تابستان‌ها) می‌توانند مشغول کار (غیر رسمی) شوند.

آیا دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبرند؟

مسلما تمامی دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبر نیستند، اما تمامی دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و بسیاری از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم در سطح دنیا معتبرند.

نحوه ارزشیابی مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه در ایران چگونه است؟

اگر شما فارغ التحصیل از دانشگاه های گروه الف (ممتاز) وزارت علوم باشید، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ظرف ۴۵ روز کاری ارزشیابی و مورد تایید قرار می‌گیرد.
در صورتی که شما فارغ التحصیل از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم باشید و نمرات شما بالای 3 باشد، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ارزش ابی و مورد تایید قرار می‌گیرد.
تحصیل در دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) توصیه نمی‌گردد.

آیا زبان روسی سخت است؟ طی چه مدت زمانی میتوان زبان روسی را یاد گرفت؟

یادگیری هر زبان دشواری‌های خود را دارد و زبان روسی هم از این قاعده مستثنا نیست.
ولی باید به این نکته توجه داشت که شما زبان روسی را در خود کشور مقصد یاد می‌گیرید و به صورت روزانه از این زبان استفاده می‌کنید و با مردم در ارتباط هستید.
همین مسئله بسیار به پیشرفت زبان شما کمک خواهد کرد.
اگر شما علاقه و پشتکار در یادگیری زبان روسی داشته باشید، طی یک تا دو سال، زبان روسی شما به حدی خواهد رسید که مشکلی از بابت زبان نخواهید داشت.

آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه، دیپلم کافی است یا مدرک پیش دانشگاهی لازم است؟

برای پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی در روسیه، ارائه مدرک پیش دانشگاهی الزامی است.

آیا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه شرط معدل دارد؟

در بسیاری از دانشگاه‌ها شرط معدل وجود ندارد.

آیا دانشگاه‌های روسیه به دانشجوهای ایرانی بورسیه تحصیلی میدهند؟

بله! در صورتی که شما یک مقطع تحصیلی را در آن دانشگاه تمام کرده باشید.

هزينه خورد و خوراك و زندگي دانشجويي در مسكو و فدراسيون روسيه:

هزینه خورد و خوراک برای دانشجویان در اکثر کشورهای جهان رابطه ای مستقیمی داره با کیفیت زندگی دانشجویان یعنی برای مثال دو دانشجو در کشور روسیه و شهر مسکو زندگی میکنن یک دانشجو ممکن ماهی 500 دلار هم کفاف زندگی و خورد و خوراکش رو نده اما یک دانشجوی دیگه با ماهی 500 دلار بهترین زندگی رو داشته باشه و بهترین غذاها رو نوش جان کنه همه چی بر میگرده به مدیریت خود دانشجو که به چه نحوی پولی رو که برای یک ماه کنار گذاشته مدیریت و خرج کنه پس به اینجا میرسیم که دانشجو حتما باید دخل و خرجش رو مدیریت کنه .

اما مقدار هزینه های در شهر مسکو برای یک دانشجو به چه صورت خواهد بود خیلی ها در ایران تصور این رو دارن که شهر مسکو یکی از گران ترین شهرهای دنیاست که این تصور از یک لحاظ درست و از لحاظ دیگر اشتباه ست بله شهر مسکو در آمارهای جهانی در چند سال اخیر جز گران ترین شهر های دنیا برای زندگی بوده اما گران ترین بودن این شهر چند دلیل دارد که عمدتا شامل زندگی دانشجویی نمی شود برای مثال شما برای اجاره خانه تک خوابه در ارزان ترین قسمت های شهر مسکو قیمتی حدود 500 دلار ماهانه باید بپردازید برای حمل و نقل با تاکسی برای کوتاه ترین مسیرهای ممکن در مسکو باید حدود 300 روبل معادل 15 هزار تومن بپردازید برند های پوشاک برتر دنیا در این شهر با قیمت های بالایی فروحته می شود و…

اما با توجه به این مسائل یک دانشجو و به خصوص یک دانشجوی ایرانی می تواند در این شهر زندگی حداقل متوسط و یا متوسط به بالا داشته باشد!؟ جواب کاملا مثبت است یک دانشجوی ایرانی حتی با توجه به چنین مسائلی می تواند یه زندگی نرمال و خوبی رو داشته باشه اما چطور ؟!

دانشجو به جای خانه می تواند در خوابگاه های دانشگاه که به صورت درجه بندی هستند زندگی کنه و مبلغ بسیار کمتری رو برای زندگی در مسکو بپردازه همین موضوع یعنی زندگی در خوابگاه به جای اجاره یک منتزل تک نفره در مسکو هزینه خرج کرد ماهانه شما رو به صورت قابل توجهی حداقل تا 10 برابر کاهش میده .

اما مسئله دیگه که حمل و نقل هستش شما هنگامی که در یکی از دانشگاه های مسکو ثبت نام میکنید و به عنوان دانشجو شناخته میشین دولت روسیه برای شما کارت های مخصوص مترو و حمل ونقل شهری رو به صورت مجزا صادر میکنه و شما با شارژ این کارت ها به مقدار 500 روبل معادل 25 هزار تومان در هر ماه می توانید به صورت نامحدود تا یک ماه از سیستم حمل و نقل شهری و مترو استفاده کنید .

اما در رابطه با هزینه خورد و خوراک , مسکو و شهرهای فدراسیون روسیه دارای فروشگاه های بزرگی به اسم ASHAN و perekrestok هستند که قیمت اجناس خوراکی از قبیل گوشت و مرغ و تخم مرغ در این فروشگاه ها به نسبت به سوپر مارکت های بیرون شهر بسیار ارزان تر هستند تا جایی که می توان گفت قیمت این اجناس با کالاهای ایرانی تقریبا برابر هستند .