سن پترزبورگ

سن پترزبورگ با بیش از 5 میلیون جمعیت بزرگترین شهر شمالی دنیا می باشد. شهر سن پترزبورگ حدود 300 سال پیش به دستور تزار روسیه “پتر کبیر” ساخته شد. شهری کاملا اروپایی که به علت وجود مراکز متعدد فرهنگی و هنری به پایتخت فرهنگی اروپا معروف می باشد. رودخانه زیبای نوا در سراسر شهر جریان دارد و شهر را به بیش از 40 جزیره تقسیم کره است، به همین علت به این شهر لقب ونیز شمالی داده شده است. پدیده شگفت انگیز “شبهای سفید” که هر ساله در تابستان پدید می آید خصوصیت منحصر به فردی به این شهر بخشیده است.

در جای جای این شهر می توان آثار و رد پای تزارهای روسیه را دید. شهر سن پترزبورگ در اوج شکوفایی و قدرت تزاری روسیه، پایتخت این کشور بود و به خوبی عظمت امپراتوری روسیه را به نمایش می گذارد. هر ساختمان و بنای این شهر تاریخ خاص خود را دارد. به همین خاطر به این شهر لقب موزه سر باز داده شده. در این شهر بود که سرنوشت جنگ جهانی دوم رقم خورد. این شهر که در آن زمان لنینگراد نامیده می شد، حدود 3 سال تحت محاصره نازیها بود اما افتخاری برای روسیه است که این شهر با مقاومت زیاد و با از دست دادن یک و نیم میلیون از جمعیت خود در این محاصره، تا لحظه آخر مقاومت کرد و شهر را به دشمن وا نگذاشت. سن پترزبورگ نماد کاملی از فراز و نشیب تاریخ 300 ساله اخیر روسیه است.

دیدنی های سن پترزبورگ

موزه ارمیتاژ

موزه ارمیتاز (هرمیتاز، آرمیتاژ) یکی از بزرگترین موزه های دنیا است که بیش از 3 میلیون اثر هنری از سراسر دنیا را در خود جای داده است. موزه ای با آثاری شگفت انگیز که برای دیدن کامل آن به بیش از 10 سال زمان نیاز داریم. ساختمان مرکزی این موزه در قصر زمستانی تزار قرار دارد. از نقاشی های داوینچی و رامبرانت تا مجسمه میکل آنژ و فرش پازیریک را می توان در آن به نظاره نشست. یک مجموعه کم نظیر در جهان.

کلیسای اسحاق: کلیسای اسحاق یکی از بزرگترین و در عین حال زیبا ترین کلیسا های دنیا، در فاصله کمی از موزه ارمیتاژ قرار دارد. این کلیسا که بیش از 100 متر ارتفاع دارد از نقاط مختلف شهر قابل رویت است. کلیسای اسحاق در میدان اسحاق قرار دارد که در یک سمت آن مجسمه نیلکای اول و در سمت دیگر آن مجسمه پتر کبیر (یکی از سمبل های شهر سن پترزبورگ) واقع است.

خیابان نوسکی: خیابان نوسکی به عنوان قدیمی ترین خیابان شهر سن پترزبورگ در مرکز این شهر واقع است. این خیابان از محل ناوگان نیروی دریایی شروع و تا میدان الکساندر نوسکی امتداد دارد. این خیابان می تواند مکان مناسبی باشد برای قدم زدن شامگاهی و لذت بردن از هوای مطبوع و زیبایی مسحور کننده این شهر رویایی. کلیسای معروف کازان که یکی از کلسیاهای فعال و زیبای این شهر است و یاد آور نبردهای روسیه و ناپلئون بناپارت است در حاشیه این خیابان قرار دارد. از دیگر نقاط دیدنی در این خیابان می توان به مجسمه رام شدن اسب، فروشگاه گالریا و میدان قیام اشاره کرد.

کلیسای خون ریخته: با فاصله کمی از خیابان نوسکی و درست در مقابل کلیسای کازان، کلیسای عیسی منجی یا خون ریخته قرار دارد. این کلیسا با گنبدهای رنگارنگ آن که به سبک معماری روسی ساخته شده چم انداز بسیار زیبایی دارد. این کلیسا به یاد الکساندر دوم ساخته شد. علت نامگذاری آن هم این است که تزار الکساندر دوم در این محل ترور شد. از نکات جالب این کلیسای می توان به نقش اعداد 1 و 8 در این کلیسا اشاره کرد. تزار الکساندر دوم در سال 1818 به دنیا آمد و در سال 1881 کشته شد، ارتفاع کلیسا 81 متر است. این کلیسا دارای 8 کنبد پیازی و یک گنبد سوزنی است.

قلعه پتر و پاول: قلعه پتر و پاول که به قلعه خرگوشها هم معروف است درست در مرکز شهر سن پترزبورگ قرار دارد. این قلعه اولین بنای شهر سن پترزبورگ می باشد که در سال 1703 به دستور پتر کبیر ساخته شد. در داخل این قلعه که قطر دیوارهای آن به بیش از 20 متر می رسد، کلیسایی به همین نام قرار دارد. این کلیسا که مرتفع ترین ساختان قدیمی شهر سن پترزبورگ است 127 متر ارتفاع دارد. کلیسای پتر و پاول محل دفن چند تن از تزارهای معروف روسیه از جمله: پتر کبیر، کاترین کبیر، الیزابت، الکساندر…

شبهای سفید: به علت موقعیت منحصر به فرد شهر سن پترزبورگ همه ساله در فصل تابستان شاهده پدیده طبیعی شگفت انگیزی هستیم که به شبهای سفید معروف است. در فصل تابستان عملا در شهر سن پترزبورگ شب وجود ندارد و فقط در ساعات خاصی (بین ساعت 11 شب تا 2 صبح) هوا کمی تاریک و به اصطلاح گرگ و میش می شود. گشت شبانه کشتی بر روی رودخانه نوا و مشاهده باز و بسته شدن پلهای متحرک شهر در این فصل می تواند خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما خلق نماید.

پترگوف: در فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر مجموعه شگفت انگیزی وجود دارد که به فواره های پترگوف معروف است. این مجموعه که در یک باغ بسیار بزرگ واقع است با قصرهای زیبا و فواره های چشم نواز آن را به جرات می توان یکی از زیبا ترین دیدنی های دنیا نامید. انعکاس نور خورشید در آسمان آبی بر روی مجسمه های طلایی و نبرد آن با آب، صحنه فوق العاده ای را به نمایش می گذارد. فواره هایی که ارتفاع بعضی از آنها تا 15 متر هم میرسد و شگفت آنکه بدون پمپ و فقط با استفاده از اختلاف سطح به این زیبایی عمل می کنند. چشم انداز فوق العاده خلیج فنلاند این زیبایی را دو چندان می کند.

توضیح در باره تمام دیدنی های شهر سن پترزبورگ در این مبحث نمی گنجد. به همین علت ناچار چند مورد از دیدنی های معروف دیگر این شهر را نام برده و از توضیح در باره آن صرف نظر می کنیم: باغ تابستانی، قصر یوسف، پارک کاترین، کاخ تابستانی، کاخ پاول، قلعه میخایل، موزه روسیه، مارینسکی تاتر، موزه ادیان…