زبان روسی

5
(2)

زبان روسی یکی از رایج ترین زبانهای دنیاست. از نظر تعداد افرادی که به این زبان تلکم می کنند، این زبان جایگاه پنجم را (بعد از زبانهای چینی، انگلیسی، هندی و اسپانیایی) به خود اختصاص داده است. روسي كه جزو زبان هاي اسلاوي به شمار مي آيد، زبان مادری حدود ۱۴۵ میلیون نفر است و ۱۱۰ میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم می‌دانند. این زبان به همراه زبان اوکراینی و بلاروسی سه زبان اسلاویای شرقی را در شامل می شود.  زبان اسلاوی هم به نوبه خود یکی از زیر شاخه های گروه زبانی هند و اروپایی است. روسی زبان رسمی کشور روسیه و یکی از زبان‌های رسمی کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، و همچنین یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است.

جنسیت اسامی در زبان روسی

جنسیت اسامی نقش مهمی در زبان ایفا می کند. دانستن جنسیت اسامی از این نظر مهم است که این موضوع بر روی صفت ها، ضمایر و حالت گذشته افعال تاثیر می گذارد. می توان گفت ساختن حتی یک عبارت ساده هم در زبان روسی بدون دانستن جنسیت اسامی غیر ممکن است.

در روسی هر اسم می تواند یکی از سه جنسیت زیر را داشته باشد: مذکر؛ مونث؛ خنثی.

جنسیت اسامی در روسی از پاره ای قواعد تبعیت میکند. این قواعد در بیشتر موارد (اما نه همیشه) صادقند. اگر اسم به حیوان یا انسان اشاره کند، اسامی اشاره کننده به فرد یا حیوان مذکر، از نظر گرامری هم مذکر خواهد بود و برای مونث ها برعکس. اسامی خنثی هم به اشیا یا مفاهیم انتزاعی اشاره می کنند. تنها دسته کوچکی از جانداران از نظر گرامری اسم خنثی دارند.

البته تعداد زیادی از اشیاء و اسامی غیر زنده هم مذکر یا مونث هستند. جنسیت این اسامی از قاعده ای تبعیت نمی کند و رابطه ای با معنای آنها ندارد. طبقه بندی اسامی غیر زنده به مذکر و مونث از طریق حروف آخر آنها قابل شناسایی است. در واقع جنسیت بیشتر اسامی در زبان روسی را میتوان از طریق اخرین حروف شناسایی کرد. تعدادی قواعد ساده برای شناسایی جنسیت اسامی وجود دارد. این قواعد برای نوآموزان کافی خواهد بود البته به یاد داشته باشید که از این طریق نمی توان جنسیت تمام اسامی روسی را شناسایی کرد

حالت ها

زبان روسی هم مانند بیشتر زبان های اسلاوی حالت محور است. این یعنی در این زبان به جای جایگاه اسم، حالت یا پادژ (Падеж) آن نقش اسم در جمله را مشخص می کند. زبان روسی دارای شش حالت متفاوت برای اسامی است:

فاعلی (Nominative):

حالت فاعلی به فاعل جمله اشاره می کند. فاعل به معنای واژه ای است که فعلی را در جمله انجام می دهد.

مفعولی مستقیم (Accusative):

حالت مفعولی مستقیم به مفعول مستقیم جمله اشاره می کند و در مقابل حالت مفعولی غیر مستقیم قرار می گیرد.

مفعولی غیر مستقیم (Dative):

حالت مفعولی غیر مستقیم به مفعول غیر مستقیم در جمله اشاره می کند.

مالکی (Genitive):

حالت مالکی به مالکیت چیزی توسط دیگری اشاره می کند.

ابزاری (Instrumental):

حالت ابزاری به ابزاری اشاره می کند در جمله کاری توسط آن انجام شده.

حرف اضافه (Prepositional):

 حالت حرف اضافه معمولا به مکانی اشاره می کند که اتفاق در آن رخ داده.


دانلود کتب آموزشی زبان روسی – دوره مقدماتی

    

    


دانلود کتب آموزشی زبان روسی – دوره تکمیلی

    


فرهنگ لغات روسی به فارسی و بالعکس

  


داستانهای کوتاه از آنتوان چخوف

   


داستانهای کوتاه و شعر از پوشکین

   


آموزش صوتی

مطالب مرتبط 


سوالات متداول

برای تحصیل در روسیه دانستن زبان اجباری است ؟

در اکثر دانشگاه های روسیه تحصیل به زبان روسی است اما در بعضی دانشگاه های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. اما تحصیل به روسی هم ارزانتر است و هم دانشگاه های پزشکی این کشور فقط به زبان روسی مورد تایید ایران است. 

برای تحصیل به زبان روسی کجا باید زبان روسی خوانیم ؟

دوره زبان روسی به پادفک معروف است. این دوره در اکثر دانشگاه های روسیه برگزار می شود. البته در ایران نیز بعضی موسسات اقدام به برگزاری زبان های روسیه می کنند. اما هیچ کدام از آن موسسات زیر نظر وزارت علوم روسیه نیست و هیچ کدام مدرک بین المللی زبان روسی صادر نمی کنند. این دوره باید در روسیه طی شود. 

مدرک بین المللی روسی چیست ؟

مدراک بین المللی زبان روسی دارای چند سطح می باشند. به طور کلی می توان آن را به شش بخش تقسیم کرد. برای ورود به دانشگاه باید سطح زبان شما در حد trki 1 باشد. مدرک رسمی این دوره در چند دانشگاه معتبر روسیه صادر می شود. آزمون این مدرک شامل : نوشتاری – گفتاری – املاء – شنیداری می شود. نمره قبولی در این آزمون ۶۵ از ۱۰۰ است.